Türkiye

Araştırma: Uzun COVID’den en fazla onlar etkileniyor

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre 50 yaşın altındaki kadınların, diğer yaş gruplarındaki hemcinslerine ve benzer yaştaki erkeklere kıyasla üç ay daha uzun süre COVID-19 olma ihtimalinin beş kat daha fazla olduğu açıklandı.
İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, uzun COVID’den en çok 50 yaş altı kadınların etkilendiği açıklandı.
Leicester ve Loughborough üniversiteleri tarafından yönetilen ancak henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan çalışma, bin 7 hastayı değerlendirdi. İngiltere hükümeti tarafından 20 milyon sterlin finansman sağlanan araştırmaya göre, 50 yaşın altındaki kadınların ‘uzun COVID’e yakalanma olasılığının diğer yaş gruplarındaki kadınlardan ve herhangi bir yaş grubundaki erkeklerden daha yüksek olduğu belirtildi.
Araştırmalar ayrıca, virüs sebebiyle hastaneye kaldırılan on hastadan yedisinin COVID-19’u atlattıktan beş ay sonra tam olarak iyileşmediğini ortaya koydu.
ON HASTADAN BİRİ UZUN COVİD YAŞIYOR
Uzun Covid, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana giderek daha fazla sözü edilen konu olarak dikkat çekerken, bazı çalışmalar ise 10 COVID-19 hastasından 1’inin uzun Covid şikayetleri gösterdiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu