Türkiye

Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunan mevdikaşına sert tepki

Türkiye ile Yunanistan arasında kritik toplantı sona erdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile ortak basın açıklaması yaptı.
 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunan Mevkidaşı Dendias ile düzenlediği basın toplantısında, ‘tarihi’ olarak nitelendirilecek anlar yaşandı. Dostane bir havada başlayan basın toplantısı iki bakan da birbirlerine isimleriyle ve “dostum” diyerek hitap etti.
Daha sonra Çavuşoğlu, “pozitif gündemle ilerlemeliyiz” diyerek söz hakkını Dendias’a verdi. Ancak Dendias’ın Türkiye’yi Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamasının ardından Çavuşoğlu bir kez daha söz aldı ve Yunan Bakan’a sert sözlerle tepki gösterdi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’ya resmi ziyarette bulunan Yunan mevdikaşı Nikos Dendias ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:
”Yunanistan’la sorunların yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerde oldu bitti ve provokatif söylemlerden uzak durulmalıdır.  Her iki ülke içindeki azınlıkların huzur içinde olması bizlerin yararınadır, olumlu yansımaları olacaktır”
“Mültecileri nasıl denize attığınızı biz biliyoruz.”
“Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir.”
“Türkiye’yle birlikte ekonomi alanında pozitif gündem oluşturabileceğimize inanıyoruz”
“Her iki ülke içindeki azınlıkların huzur içinde olması bizlerin yararınadır, olumlu yansımaları olacaktır. (Batı Trakya azınlığı) Türk’üm diyorsa Türk’tür. Bunu böyle kabul etmek zorundasınız”
Nikos Dendias’ın konuşmasından öne çıkanlar:
”Türkiye’yle birlikte ekonomi alanında pozitif gündem oluşturabileceğimize inanıyoruz. Biz inanıyoruz ki komşu ülke olarak AB üyesi olmuş Türkiye’den çok fazla şey kazanabiliriz. 
“Kışkırtıcı söylem ve eylemlerden uzak durmamız gerekiyor.”
“Yunanistan, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu