Türkiye

Bilim insanları: İtalya yanlış insanları aşıladı

COVID-19’dan en fazla etkilenen ülkelerin başlarında gelen İtalya’da COVID-19 kaynaklı can kayıpları, aynı anda aşılamaya başlamalarına rağmen komşularına göre daha yüksek konumda seyrediyor.
Virüs kaynaklı can kaybı sayıları aşılamanın başlamadığı dönemle hemen hemen aynı seviyede seyreden İtalya’da bilim insanları ve veri analistleri, yanlış aşı politikasına vurgu yaptı.
70 yaş üstü kişilerin sadece yüzde 2’sinin aşılandığı İtalya’nın komşusu Fransa’da bu oran yüzde 50’lere yaklaşırken ülkede 20’li ve 30’lu yaşlardaki gençlerin daha yüksek seviyede aşılandığı belirtilerek yanlış kişilere aşı uygulandığının altı çizildi.
Ülkede hükümete tavsiyelerde bulunan bir bilimsel komitenin üyesi immunolog Sergio Abrignani, “Son üç ayda işler uygun şekilde yapılmadı, bu açık” derken, “Aksi takdirde, şu anda olduğu gibi her gün 300, 400 ölüm yaşamazdık” ifadelerini kullandı.
‘SANKİ AŞILAMA HİÇ BAŞLAMAMIŞ GİBİ’
Ülkede günlük can kaybı sayısı incelendiğinde ise, bilim insanları ‘sanki aşılama hiç başlamamış gibi’ ifadelerini kullanıyor.
Washington Post’un haberine göre, İtalya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı, diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı doz aşı uygulanmasına rağmen aşının başlamadığı 3,5 ay öncesi döneme göre neredeyse aynı seviyede seyrediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu