Belediyeler

COVİD-19 KAHRAMANLARI FOTOĞRAFTA BULUŞTU

COVD-19 KAHRAMANLARI FOTORAFTA BULUTU

        Afyonkarahisar Valilii ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle, Gazeteci Ömer Mazi tarafndan Covid- 19 vakasnn ehrimizde rastland tarihin yldönümü nedeniyle hazrlanan “Covid-19 Kahramanlar Fotoraf Sergisi” açld.  

         DoobleTree By Hilton otel ev sahipliinde açlan sergide Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Covid servisinde görev yapan Doktor, hemire, hasta bakc olmak üzere serviste görev yapan tüm salk çalanlarnn 24 saati ile Belediyemizin salgnla mücadelede yapt çalmalar fotoraflarla anlatld. Zorlu sürecin gözler önüne serildii sergide birbirinden deerli 78 fotoraf yer alyor.

            Koronavirüs salgnyla mücadele devam ederken, Afyonkarahisar’da ilk koronavirüs vakasnn görüldüü 26 Mart 2020 tarihinin yl dönümünde açlan fotoraf sergisine Vali Gökmen Çiçek, kmal ve Garnizon Komutan Tug. Osman Alp, Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, l Jandarma Komutan J. Alb. Ylmaz Krgel, l Emniyet Müdürü Ali Temiz, Cumhurbakanl letiim Afyonkarahisar Bölge Müdürü erife Münire Burcu, Afyonkarahisar l Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanr, l Salk Müdürü Serhat Korkmaz, Tabip Odas Bakan Alev Türe, Afyonkarahisar Eczac Odas Bakan Alper Pehlivanl, Devlet Hastanesi Bahekimi Mehmet Duran, Gazeteci Ömer Mazi ve dier ilgililer katldlar.

EMPAT YAPTI, KORUYUCU KIYAFET GYD

           Serginin açl konumasn Gazeteci Ömer Mazi yapt. Yaklak 13 aydr bütün dünyay etkisi altna alan Covid-19 ile birlikte hayatmz baka bir boyuta geçtiini söyleyen Ömer Mazi, “Biz de Afyon’da Covid ile mücadelenin birinci ylna girerken ne yapabiliriz diye düündük ve fotoraf sergisi planladk. Yazmalar yapp izin aldktan sonra sergimiz hazr hale geldi. Bazen sokakta çarda dolarken “maskelerden nefes alamyoruz, hayatmz kstlanyor” gibi bir takm söylemler duyuyoruz. .Bugün sergiye salkçlarmzn giymi olduu koruyucu kyafetlerle çkmamn sebebi budur.  Oysa salk çalanlarmz bu gördüümüz kyafeti  görevleri esnasnda hiç çkarmadan 8-9 saat giyiyorlar. Bende bugün empati yapmak için bu kyafetin içinde salk çalanlarmzn neler çektiklerini, nasl çaltklarn anlamak için giydim” dedi.

“SALIK SSTEMMZ KALTEL”

           Fotoraf sergisinin açl tarihini ehrimizde Covid-19 vakasnn tespit edildii güne rast getirdiklerini ifade eden Gazeteci Ömer Mazi, “Bu süreçte salk çalanlarmz canla bala mücadele etti, etmeye de devam ediyor. Yüzlerce insann yeniden salklarna kavuup aramza dönmelerini saladlar. Tabi ki bu süreç kolay olmad. Devlet Hastanesi Bahekimimiz Mehmet Duran ve Tp Fakültesi Bahekimimiz salgna yakaland. Baka ülkelerde hastalar koridorlarda vefat ederken ülkemizde böyle bir durumuna çok ükür rastlanmad. Bu durum da Türkiye’nin salk sisteminin ne kadar iyi ve kaliteli olduunu gösterdi. Salk çalanlarmzn da kahramanca mücadele ettiklerini gördük. Bazen günlerce evine gitmeyerek einden, çocuklarndan ve sevdikleriyle bir araya gelemediler. Bu yüzden salk çalanlarmz Covid-19 kahraman ismini hak ediyor” dedi.

“600 SALIK ÇALIANIMIZ ENFEKTE OLDU”

Afyonkahisar Devlet Hastanesi Bahekimi Mehmet Duran ise Afyonkarahisar Valilii önderliinde bu süreçte ciddi bir mücadele örnei sergilediklerini ifade etti.Bahekim Mehmet Duran, “Bu süreçte Devlet Hastanesinde yaklak 600 salk çalanmz maalesef enfekte oldu. ükürler olsun ki, hiçbir salk çalanmz hayatn kaybetmedi. Afyonkarahisar olarak biz bu hastalkla hazrlkl bir ekilde mücadele ettik. nallah bundan sonraki aamada geçmiten ders alarak hastalkla mücadele için her türlü önlemi alyoruz ve almaya da devam edeceiz. Bu süreçte Sayn Valimiz, Belediye Bakanmz, l Salk Müdürlüümüz, Üniversitemiz ve dier salk kurulularmzla beraber ortaklaa yaptmz çalma neticesinde ilimizde bu hastal en hafif ekilde atlatacamza inanyoruz.” dedi.

“SALIK ÇALIANLARIMIZ HER ZAMAN YANINDA OLDUK”

Salgnn en ksa sürede bitmesini temenni ederek konumasna balayan Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, “Zor bir dönem. Yapmak istediimiz kültürel faaliyetleri tamamen durdurmak zorunda kaldk. Hadise balad andan itibaren salk çalanlarmzla birlikte istiare ederek onlarn istek ve talepleri dorultusunda yanlarnda olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceiz” dedi.

“ÇOK ÜKÜR GÜÇLÜ BR DEVLETE SAHBZ”

Bu süreçte salk çalanlarmzn yannda olduklarn söyleyen Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek,” Geçen bir yllk süre boyunca kendilerine moral vermeye çaltk. Bata Sayn Cumhurbakanmzdan Allah raz olsun. Avrupa’da ki baz ülkeler bu iin üstesinden gelemedikleri gibi birçok hizmeti ücrete tabii tuttular. Halkn düünen vatandan düünen, maskelerin ücretsiz datld, ann ücretsiz yapld güçlü bir devlete sahibiz” dedi.

“DEVLET HASTANEMZE KRE KAZANDIRACAIZ”

Salgnla mücadele sürecinde üç kural unutmamak gerektiini iaret eden Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, “Maske, Mesafe ve Hijyen….  Bunlar asla hayatmzdan çkarmamamz gerekiyor. nallah devlet millet i birliinde bu sürecin üstesinden geleceimize yürekten inanyorum. Bu süreçte çocuklarndan ayr kalan salk çalanlarmz için Devlet Hastanemizin içinde 450 kapasiteli kre yapmay planlyoruz. Projeleri hazrladk, Salk Bakanlmzdan gelecek yazy bekliyoruz. Bu vesileyle özverili çalmalarndan dolay salk çalanlarmza gönülden tebrik ediyorum” dedi.

SALIK ÇALIANLARIMIZ MESA MEFHUMU GÖZETMED

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ise salk çalanlarna özverili çalmalarndan dolay teekkür etti. Valimiz Gökmen Çiçek; “Koronavirüs salgnyla mücadele günlerinde Halkn sal açsndan oluturduu riski yönetebilmek ve kontrol altna alabilmek adna, mesai mefhumu gözetmeksizin, büyük cesaretle, inançla, fedakârca hastalarna nefes olan bakahramanlarmz ölümsüzletiren bu sergide olmaktan çok mutluyum. Covid-19 ile mücadelemizde halkn sal ve toplumun refah adna yaplan çalmalarn koordineli bir ekilde yürütülmesinde görev alan salk çalanlarmza bir kez daha teekkür ediyorum. yi ki varlar” dedi.

Haberin Videosu için TIKLAYINIZ

https://we.tl/t-OAuL8mY6bN

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu