Türkiye

Gerginlik sonrası Yunanistan’dan ilk açıklama

Geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan Mevkidaşı Nikos Dendias’ın Ankara’da görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında yaşanan gerginlik sonrası Yunanistan’dan ilk açıklama geldi.
Yunanistan hükümeti, Türkiye ile farklılıklara rağmen “pozitif bir gündem” istediklerini belirtirken, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Başbakan Kyriakos Mitsotakis hükümetinin Türkiye ile pozitif bir gündemi desteklemeye yönelik açık bir iradesi var” ifadelerini kullandı.
‘FARKLILIKLAR HEP VARDI, HALA VAR’
“Her zaman uluslararası hukuka ve Avrupa değerlerine bağlı olan Yunanistan’ın, belirli tezleri vardır ve bunlar bilinmektedir. Türkiye ile hem ikili hem de AB-Türkiye çerçevesinde farklılıklar vardı ve hala da  olmaya devam etmektedir” ifadeleri kullanılan raporda, Yunanistan’ın uluslararası hukuku korumaya kararlı olduğunu sözlerine ekledi.
Açıklamada, Dendias’ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde iki ülke halkları arasındaki temasların artırılması yönünde fikir alışverişinde bulunduğu belirtilerek Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis’in, bu temaslar sırasında ekonomi alanında iş birliği için 15 maddelik bir liste sunduğu kaydedildi.
NE OLMUŞTU?
Geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunan Mevkidaşı Dendias ile düzenlediği basın toplantısında, ‘tarihi’ olarak nitelendirilecek anlar yaşanmıştı. Dostane bir havada başlayan basın toplantısında Çavuşoğlu, “pozitif gündemle ilerlemeliyiz” diyerek söz hakkını Dendias’a vermişti. Ancak Dendias’ın Türkiye’yi Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamasının ardından Çavuşoğlu bir kez daha söz almış ve Yunan Bakan’a sert sözlerle tepki göstermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu