Türkiye

Havada kapıştılar! Dünya kilitlendi…

Rusya’nın tarihte ilk kez yaptığı hamlenin yankısı sürerken bu kez jetler havalandı, resmi açıklama ‘acil’ koduyla duyuruldu.
Karadeniz’den Kuzey Kutbu’na, oradan Kuzey Denizi’ne uzanan gerilim hattında ipler kopmak üzere.
ABD lideri Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk hamlelerinden biri, ünlü bombardıman uçakları B-1B Lancer’ları Rusya’ya karşı Norveç’e sevk etmek oldu.
NATO ile Kuzey Kutbu için karşı karşıya gelen Rusya, Mart ayı sonlarında tatbikata girişip nükleer füzelerle donatılan üç denizaltıyı bölgeye göndererek ABD’ye yanıt verdi.
Rusya Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabına sabitlenen görüntülerde, üç nükleer denizaltının Kuzey Kutbu’nda buzları kırarak yüzeye çıktığı görüldü.
Rus medyası söz konusu adımı büyük bir zafer olarak sayfalarına taşırken, denizaltıların ilk kez aynı anda 1,5 metre kalınlığındaki buzları paramparça ederek yüzeyde göründüğü aktarıldı.

Kuzey Kutbu’nda 20 Mart’tan bu yana süren Umka-21 adlı bir tatbikata yüzlerce asker katılıyor ve bölgedeki hava sıcaklığının eksi 30 dereceyi bulduğu rapor ediliyor.
Rus denizaltılarının buzları kırmasından birkaç gün sonra ise, gerilim biraz daha güneye, Kuzey Denizi’ne taşındı. İngiliz medyası, Rus jetlerinin Kuzey Denizi’nde durdurulduğunu ‘son dakika’ olarak duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı, bir Rus bombardıman uçağının Kuzey Denizi üzerinde uçması üzerine Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon jetlerinin havalandığını açıkladı.CNN International’ın dünyaya duyurduğu haber resmen doğrulandı, ABD’nin Avrupa-Afrika Hava Kuvvetleri tarihi anları gösteren fotoğrafları internet sitesinden yayınladı. ABD’de 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, görev süresinin ilk ayı dolmadan Rusya’ya rest çekti ve ünlü B-1B Lancer bombardıman uçaklarını Norveç’e gönderdi.
ABD’nin Avrupa Hava Kuvvetleri, Teksas’taki Dyess Hava Üssü’nden havalanan B-1B’lerin Norveç’teki Orland Hava Üssü’ne 24 Şubat tarihinde inerek tarihte bir ilki gerçekleştirdiğini açıkladı. Uçaklarla birlikte 200 kadar ABD askerinin de Norveç’e sevk edildiği aktarılıyor.
B-1B’lerin Norveç’e sevk edileceğini ilk kez haberleştiren CNN, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya açık bir şekilde mesaj verdiğini aktarmıştı. Uluslararası kanalın Pentagon muhabiri Barbara Starr, şimdiye kadar kutuplardaki askeri görevlerin çoğunlukla İngiltere tarafından icra edildiğini, ABD’nin Rusya’nın muhtemel saldırganlıklarına karşı hızlı yanıt vermek için harekete geçtiğini bildirmişti.

Kuzey Kutbu’na kuş uçuşu yaklaşık 3 bin kilometre uzaklıktaki hava üssüne konuşlanacak dört bombardıman uçağının görev bölgesi, kutup dairesi ve Rusya’nın kuzeyindeki uluslararası hava sahası.
ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Barbara Barrett, Donald Trump’ın başkanlığı sürerken geçen yaz mevsiminde Rusya’nın Kuzey Kutbu’na füze sistemleri ve hava varlıkları konuşlandırdığını söylemişti.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Rusya’nın kutup dairesini askerileştirmesinden ve doğal kaynaklara ulaşıp muhtemel erişim rotalarını kapatmasından ciddi şekilde endişe duyuyor.Yer altındaki askeri tesisleri de imha edebilecek nükleer füze ve bombalar taşıma kapasitesine sahip B-1’ler, ABD tarafından daha önce Kuzey Kore’ye gözdağı vermek için uçurulmuş ve söz konusu adım dünyada büyük ses getirmişti.
KARADENİZ’DE KAPIŞMA Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçerek Karadeniz’e ulaşan ABD savaş gemisi Donald Cook, USS Porter ve USNS Laramie’ye katıldı. ABD ordusu, görevin Rusya’nın giderek daha saldırgan hale gelen hamlelerine yanıt olduğunu açıkladı.
Geminin Karadeniz’e açılmasından günler sonra ise neredeyse şimşek yüklü bulutlar havada çarpışıyordu, Rus savaş uçaklarının tehlikeli manevrası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu