Türkiye

Kabine’de değişiklik: 3 yeni isim

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrıldı, yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da görevden alınarak yerine Mehmet Muş getirildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.
YENİ KURULAN BAKANLIĞA VEDAT BİLGİN ATANDI
Buna göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine kurulan bakanlıklardan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin atandı. Eski Ankara Milletvekili olan Profesör Doktor Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini yürütüyordu.
Bu değişiklikle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ndeki bakanlık sayısı 16’dan 17’ye yükseldi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görev ve yetkileri; sosyal hizmetler ve yardımlara ilişkin politika ve stratejileri belirlemek, aile yapısını ve dokusunu korumak için politikalar üretmek, çocukların istismarı ile cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele, engelli vatandaşların haklarının gözetilmesi, sosyal yardıma muhtaç vatandaşları korumak olarak belirtildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görev ve yetkileri ise çalışma hayatını düzenlemek, iş ve işçi arasında koruyucu tedbirler almak, istihdamı ve tam çalışma ile çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, uluslararası iş gücüne yönelik politikaları geliştirmek, iş sağlığını ve güvenliğini sağlamak, sosyal adalet ve sosyal refahın gerçekleşmesini sağlamak olarak ifade edildi.
DERYA YANIK KİMDİR?
Zehra Zümrüt Selçuk’un bakanı olduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ikiye bölünmesiyle oluşturulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, Derya Yanık getirildi.
Avukat olan Yanık, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi.
Derya Yanık, 1972 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olan Derya Yanık, 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AKP Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu.
Yanık ayrıca hükümete yakınlığı ile bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu üyesi.
Yanık, görevlendirmenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Habertürk televizyonuna telefonla bağlandı.
Moderatör Kübra Par’ın “Kadına şiddet olaylarının çok yoğunlaştığı bir dönemde göreve geldiniz” yorumuna “ekstra bir yoğunluk görmüyorum” yanıtını verdi.
Yanık “Kadın meselesi, kadının bir şekilde tarafı olduğu meseleler Türkiye’de güncelliğini ve önemini hiçbir zaman kaybetmedi, bu dönem de aynı şekilde, ekstra bir yoğunluk ve zorluk görmüyorum. Amacımız Türkiye’de her bir yurttaşa, kadın erkek fark etmeden, müreffeh bir hayat sağlanması” diye konuştu.
Yanık “Yeni görevinizdeki hedefiniz nedir?” sorusuna ise “Spesifik bir hedef telaffuz etmek çok gerçekçi olmaz ama kadınların şiddete uğramadığı, sosyal siyasal ekonomik haklarına olabildiği kadar geniş bir biçimde ulaşabildikleri bir sonuç elde etmeye çalışıyoruz, ben de bunun için çalışacağım” dedi.

YENİ TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ KİMDİR?
Pekcan’ın yerine getirilen AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu.
Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamladı.
AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlenen ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini yürüttü.
Muş, 2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. dönemlerde ve sürmekte olan 27. dönemde İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü.
Muş 2014 yılında AK Parti Merkez Yürütme Komitesi üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu