Türkiye

Kripto paralar için yeni düzenleme yolda

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, kripto paraların kullanılması  konusunda yeni düzenlemelerin yapılacağını ve ilgili birimlerin gerekli hazırlıklar için çalıştığını belirtti.
Reuters’ın sorularına yanıt veren Cemil Ertem konuyla ilgili şunları söyledi; “Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladı ki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir.”
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, konuşmasına şöyle devam etti; “Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor”
Bilindiği üzere Türkiye’de kripto paralara daha önce hiçbir denetim uygulanmadı. Ayrıca yakın zamanda Bitcoin gibi kripto paraların alışverişte kullanılması yasaklandı.
Gerçekleştirilen ilk sınırlayıcı düzenleme ile kripto varlıkların kullanıldığı faaliyet alanları da sınırlanmış oldu.
Bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmelikte kripto paraların ve dağıtık defter (distributed ledger) teknolojisi kullanan varlıkların ödemelerde kullanımı yasaklanırken, küresel kripto para fiyatları, başka ülkelerin de benzer sınırlamalar getirebileceği endişesiyle düşüşe geçti.
Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde yapılmasına 30 Nisan‘dan itibaren izin verilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu