Türkiye

Rusya, Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu’nu sınır dışı etme kararı aldı

Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından “gizli bilgiler temin ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u bir kaç saat sonra serbest bırakılmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre konsolosun sınır dışı edilmesine karar verildi.
Rusya Federal Güvenlik Servisi  Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u “gizli bilgiler temin ettiği” iddiasıyla gözaltına aldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise konsolosun birkaç saat tutulduktan sonra serbest bırakıldığını bildirdi.  Interfax haber ajansına göre Sosonyuk, ismi açıklanmayan bir Rus vatandaşından güvenlik birimlerine ait gizli bilgiler temin ederken suçüstü yakalandı. Bunun üzerine Ukraynalı konsolos gözaltına alındı. Rusya Federal Güvenlik Servisinden yapılan açıklamada, “Bu faaliyet diplomatik çalışan statüsüyle uyumsuzdur ve Rusya Federasyonu’na karşı açıkça düşmanca niteliktedir” ifadesi kullanıldı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına aldıktan sonra serbest bıraktığı Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un sınır dışı edilmesine karar verildiğini bildirdi.
Olay, Rusya-Ukrayna hattındaki gerilimi daha da artıracak nitelikte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu