Türkiye

Türkiye’de, Covid-19’a karşı yapay zeka

II. Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi’ne katılan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye’nin korona virüs salgını ile mücadelesinde yapay zekanın ve teknolojik çözümlerin nasıl kullanıldığını anlattı.
Ülkemizde sağlıkta dijitalleşme konusunda ilk adımları 2004 yılında atarak Türkiye Sağlık Bilgi Sistemi Eylem Planı’nın ortaya koyulduğunu dile getiren Şuayip Birinci, ilaç takip sisteminin 2012 yılında devreye alındığını hatırlattı. Birinci, sağlık kuruluşları tarafından bakanlığa gönderilen verilerin analizini yapan SİNA (Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler) platformunun, salgın döneminde görselleştirme konusunda yoğun bir şekilde kullanıldığını belirterek sistemin işlevini anlattı.
Birinci’nin verdiği bilgilere göre, salgına dair elde edilen verilerin tamamı SİNA aracılığıyla görselleştirildi. İl, ilçe, hastane ve hekim bazında kullanıma açıldı. Bu sayede sürecin nasıl ilerlediği daha net bir şekilde gözlemlenebilir hale geldi. Bu süreçte evden çıkamayan kişiler için Dr. e-Nabız çözümünün geliştirildi. Böylece doktorların hastalarla uzaktan irtibat kurması sağlandı.
Sağlık  Bakanlığı Yardımcısı aşılama sürecine geçmeden önce tüm entegrasyonların tamamlandığını ve ‘AŞILA’ uygulamasının hayata geçirildiğini vurguladı.
FİLYASYON EKİPLERİ DÜNYAYI 203 KEZ DÖNDÜ
184 üzerinden risk skoru hesaplaması, hekimler için karar destek sisteminin açılması, test sonuçlarının e-Nabız portalına aktarılması ve ölüm bildirim sistemi entegrasyonunun yapılması bu süreçte atılan önemli adımlardan sadece bazıları. Birinci, salgınla mücadelenin boyutlarını gözler önüne seren istatistikleri de paylaştı. Korona ile mücadelede gecesini gündüzüne katarak çalışan filyasyon ekipleri, bugüne kadar yaptıkları ziyaretlerle kat ettikleri yol 8.155.262 km oldu. Yani dünya etrafını 203 kez döndüler.
HER ŞEYE DİKKAT 
Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu sistemde bir kişinin testi pozitif çıkınca bu filyasyon ekibinin ekranına düşüyor. Yönetici vaka ekiplerine aktarıyor. Vaka listesini ve detayları görüntüleyen ekipler ise kendilerine en yakın vakanın üzerine tıklayarak görevi üstleniyor ve yola koyuluyor.Temaslı kişilerin tespiti için izolasyon döneminden, otobüs ve uçak seyahatlerine, bulunulan eğitim ortamından kişinin diğer beyanlarına hemen her şey dikkate alınıyor. Böylece Türkiye’nin her hangi bir noktasında kaç kişinin izolasyonda olduğu, temas ettikleri kişiler, iyileşme süreci ve tıbbi yardımlar adım adım izlenip kayda alınıyor.
Yapay zeka kullanımı sayesinde acillerde ne zaman yoğunluk olacağı, hangi ilde salgının yükselmeye ya da düşmeye başlayacağı gibi veriler anlık olarak takip ediliyor. Aşılamanın salgına etkisi, kolluk kuvvetlerinin tedbirler uygulamasının koronanın yayılmasına etkisi gibi faktörler de canlı olarak takip edilebiliyor.
II. Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde ve Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Kongrenin bu yılki ana teması COVID-19 Pandemi Sürecinde Sağlıkta Yapay Zeka Uygulamaları olarak belirlendi. 16 Nisan’da başlayan kongre yarın sona eriyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu