Türkiye

Ücretli izin için dört kere evlendi!

Tayvan’da bir kişi, ücretli izninin süresini uzatmak için aynı kadınla 37 günde defalarca evlenip boşandı.
Tayvan’nın Başkenti Taipei’deki bir bankada memur olarak çalışan kişi, 6 Nisan 2020’de evlendi ve 8 günlük ücretli izin için başvurdu. Tayvan’daki kanunlara göre evlenen çalışanların ücretli izin kullanma hakkını kullanan çift izin bittikten sonra sonra ayrıldı. 17 Nisan’da hayatlarını tekrar birleştiren ikili toplamda 37 günde 4 kez evlenip üç kez boşandı.
Ancak banka, kanunların suiistimal edildiğini gerekçe göstererek sadece ilk iznin ücretli olmasına karar verdi. Banka memuruysa Taipei Şehri Çalışma Bürosu’na giderek işverenini kanunları çiğnemekle suçladı ve şikayette bulundu. Yetkililer bankanın yasaları ihlal ettiğine hükmederek Ekim 2020’de 20 bin Tayvan doları (yaklaşık 6 bin TL) para cezası verdi.
Bunun ardından banka, çalışanın “evlilik iznini kötüye kullandığı ve bunun yasalara uymadığı” gerekçesiyle temyize gitti. Temyiz komitesi, çalışanın haklarını kötüye kullanıp kullanmadığının ve iyi niyet ilkesini ihlal edip etmediğinin açıklığa kavuşturulmadığına dikkat çekti. Bu yüzden büronun yeni bir karar vermesi istendi.
Çalışma Bürosu 10 Nisan 2021’de verdiği yeni kararda, çalışanın davranışının etik olmadığını ancak usulsüz bir iş yapmadığını belirterek önceki kararı onayladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu